National Awards

AAAE Fellows

AAAE Honorary Membership

AAAE Special Award

Distinguished Teaching Award

Distinguished Research Award

Outstanding Dissertation Award

Outstanding Thesis Award

Outstanding Agricultural Educator Award

Outstanding Early Career Agricultural Educator Award

Distinguished Agricultural Leadership Educator Award

Distinguished Agricultural Communications Educator Award

Distinguished Lectures 

Award Applications

AAAE Honorary Membership
2015   Alvin Larke

2014   Nancy Irbeck

2012    Jay Jackman
2009    Glenn Miller, Don Herring
2008    David L. Cox
2004 - 2007     No award given
2003    Bernie Staller
2003    David L. Cox
1999    Ben Shaw
1997    Rosco Vaughn
1992    Allen Christensen, John Pope
1987    Larry Case, Ralph Dressen, Vernie L. Thomas
1984    Cy Carpenter
1983    Byron Rawls, C. Coleman Harris
1982    David Thomas
1980    Jim Guilinger
1979    Paul Day, Gene Bottoms
1978    Sam Stenzel
1977    George O'Kelly, Rufus Beamer, William Paul Gray
1975    Roy Donahue
1974    Walter Jacoby, Alvin Donahue
1972    Vernon Schneider
1971    Lowell Burkett, H. Neville Hunsicker, James Wall
1966    Russell Guin, L.L. Knuti

AAAE Special Award

2015    Clay Ewell

2014    Pat Hipple, Daniel Rossi

2004 - 2011    No award given
2003    Larry Case, Coordinator, Ag and Rural Education,U.S. Dept. of Education
2003    Ted Mottaz, President, Council for Agricultural Education
1999    Guy Finstad
1990    Les Thompson
1990    John Pope
1990    Dewey W. Steward
1990    Sam Stenzel
1990    Jay L. Eudy
1990    Bernie Staller
1989    William P. Flatt
1988    Daniel Aldrich, Jr.
1986    Robert A. Seefeldt, FFA Program Specialist
1985    Carl K. Clayton, Harvestor, Inc.
1984    Hurbert H. Burlington, Teacher Education, Retired, San Luis
1984    Russell L. Guin, President, Interstate Printers and Publish
1980    Don McDowell, Retired Executive Director, National FFA Foun
1978    H.N. Hunsicker
1977    James Wall, Executive Secretary, NVATA
1977    Lowell Burkett, Executive Secretary, AVA
1974    Alvin Donahue, Minneapolis, Grain Exchange
1972    Howard Mendenhall

Distinguished Research Award

2016 Neil Knobloch, Purdue University

2015    M. Craig Edwards, Oklahoma State University

2014    Don Johnson, University of Arkansas
2013    Jimmy Lindner, Texas A & M University
2012    Susie Whittington, The Ohio State University
2011    Greg Miller, Iowa State University
2010    Rama Radhakrishna, Penn State University

Distinguished Teaching Award

2016 Gary Moore, North Carolina State University

2015   J. Shane Robinson, Oklahoma State University
2014   David Jones, North Carolina State University
2013    Mark Kistler, North Carolina State University
2012    Andrew Baker, Western Illinois University
2011    Rama Radhakrishna, Penn State University


Fellows

2016 Tony L. Brannon (Senior Fellow), Brian E. Myers, Anna L. Ball, Mark J. Kistler

2015    Kim Dooley, Craig Edwards, Grady Roberts, Jim Dyer (Senior Fellow) and Matt Raven (Senior Fellow)

2014    Steve Fraze, Greg Miller, George Wardlow (Senior Fellows)

2013    Dan Barry Croom and Barbara Kirby (Senior Fellow)
2013    Rama Radhakrishna and Donald Johnson (Senior Fellows)
2012    David Doerfert & Beth Wilson (Fellows)
2012    Lloyd Bell & Jack Elliot (Senior Fellows)
2011    Bryan Garton, Bobby Torres, Rick Rudd
2011    Jacquelyn Deeds, Rob Terry (Senior Fellows)
2010    Donna Graham and Vernon Luft (Senior Fellows)
2010    Tracy Hoover and Greg Thompson (Fellows)
2009    Susie Whittington, Tim Murphy, Matt Baker
2009    James L. Flowers (Senior Fellow)
2008    Jim Knight, William Camp, James Leising
2007    Donald R. Herring, Edward W. Osborne, Walter N. Taylor
2006    Gary Briers and Bob Martin
2005    Jimmy Cheek
2003    Richard Carter, John Hillison, Maynard Iverson
2001    Alfred J. Mannebach
2000    N.L. 'Mac' McCaslin
1999    H. Robert 'Bob' Terry
1998    L. H. Newcomb, Robert J. Birkenholz
1997    Jasper Lee, Bob Stewart
1996    Kirby Barrick, Glen Shinn
1994    Larry Miller, Paul Vaughn
1993    J. David McCracken, David L. Williams
1992    J. Robert Warmbrod, Gary E. Moore

Outstanding Early Career Agricultural Educator Award

2016 Andrew Thoron, University of Florida 

2015   Robert Strong, Texas A & M University

2014   Don Edgar, University of Arkansas

2013    J. Shane Robinson, Oklahoma State University
2012    Emily Rhoades, The Ohio State University
2011    Brian Warnick, Utah State University
2010    Brian Myers, University of Florida

2009    T. Grady Roberts, University of Florida

2008    Anna L. Ball, University of Florida
2007    Dwayne Cartmell, Oklahoma State University
2006    Nick Place, University of Florida
2005    Craig Edwards, Oklahoma State University
2004    Kathleen Kelsey, Oklahoma State University
2003    Mark Balschweid, Purdue University
2002    James R. Lindner, Texas A&M University
2001    Jim Dyer, University of Florida
2000    Bryan Garton, University of Missouri
1999    Robert Torres, New Mexico State University
1998    James Connors, University of Idaho
1997    Michael Newman, Mississippi State University
1996    Robert Terry, Jr., Oklahoma State University
1995    Jack Elliot, University of Arizona
1994    Jamie Cano, The Ohio State University
1993    Leon Schumacher, University of Missouri
1992    Jim Flowers, North Carolina State University
1991    Emmalou VanTilburg Norland, The Ohio State University
1990    Robert J. Birkenholz, University of Missouri
1989    George W. Wardlow, University of Minnesota
1988    Ed Osborne, University of Illinois
1987    Robert Martin, Iowa State University
1986    Dean Sutphin, Cornell University
1985    Blannie Bowen, The Ohio State University
1984    Kirby Barrick, The Ohio State University

Distinguished Agricultural Leadership Educator 

2016 Robert Birkenholz, The Ohio State University 

Distinguished Agricultural Communications Educator Award

2016 David Doerfert, Texas Tech University 

 Outstanding Dissertation Award

2016    Jessica Gordon, University of Missouri

2015     John Tummons, University of Missouri

2014 Robert M. Yawson, University of Minnesota 

2013    Marshall Baker, Oklahoma State University
2012    Alexis Lamm, University of Florida
2011    Ryan Foor
2010    Janet Beagle, Purdue University
2009    Donna M. Moore

Outstanding Thesis Award

2016 Alison Leathers, Tennessee State University

Outstanding Agricultural Educator Award

2016 Anna Ball, University of Missouri

2015   Robert Martin, Iowa State University

2014   Jack Elliott, Texas A & M University

2013    Craig Edwards, Oklahoma State University
2012    Jim Flowers, North Carolina State University
2011    James P. Key
2010    Jim Dyer
2009    William G. Camp
2008    Joe Kotrlik
2007    Edward W. Osborne
2006    Gary Briers
2005    Larry Miller
2004    Kirby Barrick
2003    Gary Moore
2002    Paul Vaughn
2001    Vern Luft
2000    Roland Peterson
1999    Glen Shinn
1998    Bob Terry
1997    Carl Beeman
1996    Don Herring
1995    Alan A. Kahler
1994    Roy Dillon
1993    Bob R. Stewart
1992    L.H. Newcomb
1991    Clifford Nelson
1990    J. David McCracken
1989    Samuel M. Curtis
1988    Donald Meaders
1987    Orville E. Thompson
1986    David L. Williams
1985    James E. Christiansen
1984    Jasper S. Lee
1983    Edgar Persons
1982    Harold R. Crawford
1981    Paul E. Hemp
1980    William Drake
1979    Gene Love
1978    Floyd McCormick
1977    Gordon Swanson
1976    Earl H. Knebel
1975    Harold R. Binkley
1974    J. Robert Warmbrod
1973    Clarence E. Bundy
1972    Cayce Scarborough
1971    Ralph Woodin
1970    Lloyd J. Phipps
1969    George F. Ekstrom
1968    Ralph E. Bender
1967    C.W. Hill
1966    Harold Byram
1965    Milo Peterson
1964    Carsie Hammond
1963    S.S. Sutherland
1962    H.M. Hamlin

Distinguished Agricultural Extension Educator Award

2016 Roger Tormoehlen, Purdue University

Powered by Wild Apricot Membership Software