Southern Region Awards

Distinguished Research Award

2014    Jay Jayaratne, North Carolina State University
2010    Todd Brashears, Texas Tech University
2009    (Unknown)
2008    Kim Dooley, Texas A&M University
2007    Tim Murphy, Texas A&M University
2006    Gary Briers, Texas A&M
2005    No award presented
2004    Jimmy Lindner, Texas A&M
2003    (Unknown)
2002    Rick Rudd, University of Florida
2001    No award presented
2000    David Lawver, Texas Tech
1999    Don Johnson, University of Arkansas
1998    No award presented
1996    No award presented
1995    No award presented
1994    Don Johnson, University of Arkansas
1993    Gary Moore, North Carolina State

Distinguished Teaching Award

2014    Julie Harlin, Texas A&M University
2012    David Jones, North Carolina State University
2010    Barry Croom, North Carolina State University
2009    Elizabeth B. Wilson, North Carolina State University
2008    Anna Ball, University of Missouri
2007    Jim Dyer, University of Florida
2006    Tom Dobbins, Clemson University
2005    James Smith, Texas Tech
2004    Don Johnson, University of Arkansas
2003    (Unknown)
2002    Bill Weeks, Oklahoma State
2001    Tracy Hoover, University of Florida
2000    Donna Graham, University of Arkansas
1999    Paul Vaughn, Texas Tech
1998    Gary Moore, North Carolina State
1997    Alvin Larke, Texas A&M
1996   Jacquelyn Deeds, Mississippi State
1995    Barbara Kirby, North Carolina State
1994    Jim Flowers, North Carolina State

Innovative Poster Awards

2009    1st Runner Up: Sheyenne Krysher
2009    Winner: Anna Warner and Andrew Thoron
2009    2nd Runner Up: Billy McKim, Amy Smith and Robert Torres
2008    1st Runner Up: Matt Benge, Diane Mashburn, and Amy Harder
2008    Winner: Brian Myers and Anna Ball
2008    2nd Runner Up: Sarah Johnson and Carrie Fritz

Mystery Speaker

2010    Randol Waters, The University of Tennessee
2009    Rick Rudd, Virginia Tech University

Research Poster Awards

2009    1st Runner Up: Cory Epler & Thomas Broyles
2009    2nd Runner Up: Kimberly Anderson & Lorilee Sandman
2009    Winner: Kirby Barrick, Mohamed Samy, Michael Gunderson, and
2008    1st Runner Up: Donald M. Johnson
2008    Winner: Lacee Brianne Fraze
2008    2nd Runner Up: Lucas Dee Maxwell

Outstanding Agricultural Educator Award

2014    Jason Peake, University of Georgia
2010    James Lindner, Texas A&M University
2009    Doug Ullrich, Jr., Sam Houston State University
2008    Tim Murphy, Texas A&M University
2007    Ed Osborne, University of Florida
2006    George Wardlow, University of Arkansas
2005    Jim Flowers, North Carolina State University
2004    John Hillison, Virginia Tech
2003    (Unknown)
2002    Walter Taylor, Mississippi State
2001    Gary Briers, Texas A&M
2000    No award presented
1999    Paul Vaughn, Texas Tech
1998    No award presented
1997    Maynard Iverson, University of Georgia
1996    Don Herring, University of Arkansas
1995    No award presented
1994    (Unknown)
1993    (Unknown)

Outstanding Young Member

2014    Don Edgar, University of Arkansas
2010    Brian Myers, University of Florida
2009    Jason Peake, University of Georgia
2008    John Ricketts, University of Georgia
2007    (Unknown)
2006    Nick Place, University of Florida
2005    Craig Edwards, Oklahoma State
2004    Barry Boyd, Texas A&M
2003    (Unknown)
2002    Kim Dooley, Texas A&M
2001    Jacqui Lockaby, Texas Tech
2000    Tim Murphy, Texas A&M
1999    Lance Keith, Texas Tech
1998    Rick Rudd, University of Florida
1997    Michael Newman, Mississippi State
1996    Rob Terry, Oklahoma State
1995    Matt Raven, Mississippi State
1994    (Unknown)
1993    Don Johnson, University of Arkansas

Powered by Wild Apricot Membership Software