Western Region Awards

Distinguished Researcher Award

2015    Courtney Meyers, Texas Tech
2014    Greg Thompson, Oregon State University
2013    Erica Irlbeck, Texas Tech
2012    Robert Torres, University of Arizona
2011    Scott Burris, Texas Tech
2010    Gary Wingenbach, Texas A&M
2009    Brenda Seevers, New Mexico State
2009    Tom Dormody, New Mexico State
2007    David Doerfert, Texas Tech

Distinguished Service Award (No longer Awarded)

2014    Rosco Vaughn, CSU, Fresno
2013    Jim Knight, University of Arizona
2012    Greg Thompson, Oregon State University
2011    David Doerfert, Texas Tech
2010    Jack Elliot, Texas A&M
2009    Brenda Seevers, New Mexico State
2008    Mike Spiess, California State University, Chico
2007    Martin Frick, Montana State
2006    Steve Fraze, Texas Tech
2005    Van Shelhammer, Montana State
2004    Jim Christiansen, Texas A&M
2002    Carl Reynolds, University of Wyoming
2001    Lou Reisenberg, University of Idaho
2000    James Leising, Oklahoma State University
1999    Vern Luft, University of Nevada-Reno
1998    Gilbert Long, Utah State
1997    Miley Gonzalez, New Mexico State
1996    David Cox, University of Arizona
1994    Paul Vaughn, Texas Tech
1993    Doug Bishop, Montana State
1992    Joe G. Cvancara, Washington State
1991    Phillip Zurbrick, University of Arizona
1990    Leon Wagley, New Mexico State
1989    Max Amberson, Montana State
1988    Floyd McCormick, University of Arizona
1987    Orville Thompson, University of California, Davis
1986    Irving Cross, Colorado State

Distinguished Teacher Award

2015   Rebecca G. Lawver, Utah State
2014    John Ramsey, Oklahoma State University
2013    David Doerfert, Texas Tech
2012    Lori Moore, Texas A&M
2011    Cindy Akers, Texas Tech
2010    Carl Igo, Montana State
2009    Mike Swan, Washington State
2008    Greg Thompson, Oregon State
2007    Rudy Tarpley, Utah State
2006    Tim Murphy, Texas A&M
2005    James Knight, University of Arizona
2004    Billye Foster, University of Arizona
2003    Brenda Seevers, New Mexico State
2002    Robert Torres, New Mexico State
2001    Jack Elliot, University of Arizona
2000    Lance Kieth, Texas Tech
1999    Tom Dormody, New Mexico State
1998    Gary Straquadine, Utah State
1997    Steve Fraze, Texas Tech
1996    Joe Sabol, Cal Poly San Luis Obispo
1995    Glen Miller, University of Arizona
1994    David Whaley, Colorado State
1993    Paul Vaughn, Texas Tech
1992    Karla Kirts, University of Alaska
1991    James White, Oklahoma State
1990    David Cox, University of Arizona
1990    Joe G. Cvancara, Washington State
1989    James Leising, University of California, Davis
1988    Doug Pals, University of Idaho
1987    Lee Cole, Oregon State
1986    Phillip Zurbrick, University of Arizona
1985    Jack Pritchard, Oklahoma State

Innovative Poster Award

2013    Gary Straquadine, Ohio State University, Brian Warnick, &
             Lindsey Breuler, Utah State University
2012    Debra Spielmaker, Utah State University
2011    A. Suddeth, H. Leggette, T. Rutherford, D. Doerfert, T.          
             Murphrey, L. Edgar,  Texas
2010    Mike Spiess & Mollie Aschenbrener, California State University, Chico
2009    Allison Touchstone & Ben Swan, University of Idaho
2008    Dan Jansen & Greg Thompson, Oregon State
2007    Debra Spielmaker, Utah State University
2006    J. Elliot, B. Foster, Q. Molina, K. Wolf, & M. Youngker, University of Arizona
2005    Greg Thompson, Dan Jansen, & Larry Enochs, Oregon State
2004    Debra Spielmaker & Rose Judd-Murray, Utah State
2003    Jack Elliot & Daniel Foster, University of Arizona
2002    Greg Thompson, Brian Warnick, & Lee Cole, Oregon State
2001    Ed Franklin & Glen Miller, University of Arizona
2000    Greg Thompson & Susie Nelson, Oregon State
1999    Billye Foster & Jack Elliot, University of Arizona
1998    Billye Foster & Jack Elliot, University of Arizona
1997    Richard Joerger & Christine Sommers, Utah State
1996    Richard Joerger, Kari Osterhour, & Brenda Mager, Utah State
1995    B. Seevers, K. Tret, M. Cummings, & S. Wright, New Mexico State
1994    James Key & Jaye Hamby, Oklahoma State
1993    John Mundt, University of Idaho
1992    James Leising, University of California, Davis

Research Poster Award

2014    Steven Rocca, CSU – Fresno and Roscoe Vaughn, CSU – Fresno
2012    R. Hannagriff, D. Pavelock, J. Rayfield, D. Ulrich; Texas A&M & Sam
               Houston St
2011    S. Rocca & D. Molyneux, California State, Fresno
2010    Ben Swan, University of Idaho
2009    E. Larson & C. Igo, Montana State
2008    Q. Molina, J. Elliot, B Foster, & H. Jepsen, University of Arizona
2007    Q. Molina, J. Elliot, B Foster, & H. Jepsen, University of Arizona
2006    J. Elliot, H. Jepsen, & M. Paster, University of Arizona

Outstanding International Agricultural Educator Award

2016 Dwayne Cartmell, Oklahoma State University

2012    Jonathan Ulmer, Texas Tech
2011    No award given
2010    Theresa Murphrey, Texas A&M
2008    Kim Dooley, Texas A&M
2007    Gary Wingenbach, Texas A&M
2005    Matt Baker, Texas Tech
2003    James Knight, University of Arizona
2001    Martin Frick, Montana State
2000    James White, Oklahoma State
1999    Michael Swan, Washington State
1998    Jack Elliot, University of Arizona
1996    James Christiansen, Texas A&M
1995    Doug Pals, University of Idaho
1994    Clifford Nelson, Washington State
1993    Miley Gonzalez, New Mexico State

Outstanding Early Career (Young Member) Award

2016 Rebecca G. Lawver, Utah State University

2015   Misty Lambert, Oregon State
2014    Erica Irlbeck, Texas Tech
2013    Courtney Meyers, Texas Tech
2012    Theresa Murphrey, Texas A&M
2011    Shannon Arnold, Montana State
2010    Scott Burris, Texas Tech
2009    Steve Rocca, Fresno State
2008    Lori Moore, University of Idaho
2007    Dwayne Pavelock, Sam Houston State
2006    Cindy Akers, Texas Tech
2005    Ed Franklin, University of Arizona
2004    Cary Trexler, University of California, Davis
2003    Greg Thompson, Oregon State
2002    Carlos Rosencrans, New Mexico State
2001    Billye Foster, University of Arizona
2000    Jacqui Lockaby, Texas Tech
1999    James Connors, University of Idaho
1998    Robert Torres, New Mexico State
1997    Linda Whent, University of California, Davis
1996    Brenda Seevers, New Mexico State
1995    Tom Dormody, New Mexico State
1994    Jack Elliot, University of Arizona
1993    Gary Straquadine, Utah State
1992    David Whaley, Colorado State
1991    Robert Flores, Cal Poly San Luis Obispo
1990    John Mundt, University of Idaho
1989    William Kellogg, Cal Poly San Luis Obispo
1988    Glen Miller, University of Arizona
1987    Ray Herren, Oregon State
1986    David Cox, University of Arizona

Outstanding Agricultural Educator Award

2015  Steve Fraze, Texas Tech

Research Paper Award

2014    Tyson Sorensen, Misty Lambert, and Aaron McKim, Oregon State
              University
2012    Marshall Baker and Diane Montgomery, Oklahoma State University
2011    J. Velez, Oregon State, and J. Cano, Ohio State
2010    B. McKim, Texas A &M; R. Saucier, University of Missouri; C. Reynolds 
2009    J. Velez, Oregon State; J. Simonsen & J. Cano, Ohio State; J. Connors
2008    K. Fritz, T. Brashears, C. Akers, S. Burris, & C. Alvarado, Texas Tech
2007    Steven Rocca, Fresno State; Shannon Washburn, University of Florida
2006    Jack Elliot, Ed Franklin, & Arin Haverland, University of Arizona
2005    Brian Warnick, Greg Thompson, & Rudy Tarpley, Utah State & Oregon State
2004    Kyle McGregor, Sarah Griffeth, Tiffany Wheat, & Jimmy Byrd, Tarleton State
2003    Michael Swan, Washington State
2002    Jack Elliot & Augusta Zimmerman, University of Arizona
2001    Greg Thompson & Danell Blair, Oregon State
2000    Kim Dooley, Carol Stuessy, & Jane McGill, Texas A&M
1999    Robert Torres, New Mexico State
1998    Tom Clifton & John Mundt, University of Idaho
1997    Gary Straquadine, Utah State
1996    Linda Wiser Miller & James Connors, University of Idaho
1995    Vern Luft, University of Nevada-Reno
1994    Haile Hirpa & Gary Straquadine, Utah State
1993    James Connors & Jack Elliot, University of Arizona; David Krueger, Michigan State
1992    Lee Cole, Oregon State
1991    Tom Dormody, New Mexico State
1990    Tom Dormody, New Mexico State
1989    John Mundt, University of Idaho
1988    Floyd McCormick & David Cox, University of Arizona
1987    Van Shelhammer, Montana State
1986    Gary Briers, Texas A&M
1985    James Key, Oklahoma State

Powered by Wild Apricot Membership Software